BUMATECH 2022 Bursa Makine Teknolojileri Fuarı

BUMATECH 2022 Bursa Makine Teknolojileri Fuarı

Bumatech 2022
Bumatech 2022

BUMATECH 2022 Bursa Makine Teknolojileri Fuarı Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Robotik Teknolojiler ve Yan Sanayiler Fuarı olarak kapılarını açacak olan BUMA-TECH 2022 fuarı için büyük bir katılım bekleniyor.

Türkiye makine sektöründe büyük rol oynayan önemli şehirler arasında yer alan Bursa önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile hazırlanan Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 14 – 17 Aralık 2022 tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Makine Sektörünün Büyük Buluşması BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları 14-17 Aralık’ta

Makine imalat sektörünün Bursa’daki kıtalar arası buluşması BUMA-TECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları 14-17 Aralık’ta bir kez daha makine sektörünü ağırlamaya hazırlanıyor.  Metal İşleme Teknolojileri, Sac İşleme Teknolojileri ve Otomasyon Fuarlarını tek çatı altında buluşturan BUMA-TECH’te robotik sistemlerden 3 boyutlu yazıcı ve tarayıcılara, fiber lazer optik kesim makinelerinden CNC tezgâhlara kadar son teknoloji inovasyon ürünleri de sergilenecek.

Sanayi sektöründeki güçlü konumuyla Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti olan Bursa, 14-17 Aralık’ta BUMA-TECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları ile makine imalat sektörünün kıtalar arası önemli buluşmasına ev sahipliği yapacak. 20 yıldır düzenlenen uluslararası nitelikteki Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı, 13 yıldır düzenlenen Sac İşleme Teknolojileri Fuarı ve 19 yıldır düzenlenen Otomasyon Fuarı’nı tek çatı altında buluşturan BUMA-TECH, 7 salondan oluşan 40 bin metrekarelik alanda 35.000’den fazla nitelikli ziyaretçiyi ağırlayacak. Fuar, yeni iş bağlantılarıyla Türkiye’nin ihracat bilançosuna önemli katkı sağlamaya devam edecek.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi bekleniyor

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Takım Tezgâhları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) iş birliğinde, KOSGEB ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacak olan fuara ağırlıklı olarak Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa olmak üzere 64 ülkeden yabancı ziyaretçi bekleniyor.

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü fuarlar için Tüyap yurt dışı ofisleri ile sürdürülen yurt dışı tanıtım çalışmalarına dikkat çekerek, “Makine imalat sektörümüz ihracat potansiyelini her geçen yıl artırıyor. Biz de 3 farklı fuarı tek çatı altında buluşturduğumuz BUMA-TECH ile bu potansiyele nitelikli katma değer sağlıyoruz. Fuarlar boyunca Bursa Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde yurt dışı alım heyeti organizasyonları ve fuar katılımcıları arasında ikili görüşmeler de gerçekleşecek. Ur-Ge projelerinin de yer alacağı fuarımızda katılımcı firmalar, inovasyon gücünü ortaya koyarak yeni pazarlara açılma fırsatı bulacak,” dedi.

Ülke ekonomisinin yükselen sektörü

Robotik sistemlerden 3 boyutlu yazıcı ve tarayıcılara, fiber lazer optik kesim makinelerinden cnc tezgâhlara kadar son teknoloji inovasyon ürünleri ile her türlü makine yan sanayi ekipman ve malzemelerine, fabrika donanımlarına, hammadde ve kimyasallara kadar zengin bir portföye sahip fuar, Türkiye’nin 2021 yılı büyüme rakamlarında kritik öneme sahip imalat sektörünün büyümesi için önemli fırsatlar sağlıyor. İmalat sanayinin gayri safi yurt içi hasıladaki payı 2021 yılında %21’e yükselmiş, Türk makine sektörünün ihracat tutarı ise 23 milyar dolara çıkarak, rekor seviyeye ulaşmıştı. Her geçen gün iddiasını güçlendiren sektör, Endüstri 4.0 ile gerçekleşen dijital atılımlar sayesinde uluslararası arenada rekabet gücünü artırırken; fuarın, yeni iş birliği köprüleri kurarak, bu yükselişe ivme katması bekleniyor.

Küresel ligde Bursa’nın gücü

Fuara ev sahipliği yapan Bursa, makine sektöründeki güçlü üretim altyapısı ve kalitesiyle, küresel ligdeki güçlü konumuyla bu ev sahipliğini sonuna dek hak ediyor. Bursa’da ağırlıklı olarak metal işleme ve takım tezgâhları ile kaldırma ve taşıma ekipmanları, soğutma ve havalandırma ekipmanları ile tarım – ormancılık ve gıda makineleri üretimi yapılıyor. Ülkemizdeki makine üretiminin yüzde 70’inden fazlası, ihracatının ise yaklaşık yüzde 80’i Bursa ile birlikte, İstanbul, Ankara, İzmir,  Konya ve Kocaeli illerinde gerçekleşiyor.

BUMATECH 2022 Bursa Makine Fuarı Ne Zaman Başlıyor? Hangi Tarihler Arasında?

BUMATECH, 14 Aralık Çarşamba–16 Aralık Cuma arasında 10.00 – 19.00, son gün olan 17 Aralık Cumartesi günü ise 10.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.  Detaylı bilgiye ve fuar davetiyesine www.bursamakinefuari.com adresinden erişilebiliyor.

Endüstriyel Hava
Filtrasyon Sistemleri