Endüstriyel Ortamlarda Havalandırma

Endüstriyel Ortamlarda Havalandırma

Endüstriyel Ortamlarda Havalandırma

İnsan yaşamında önemli bir yer tutan temiz ve sağlıklı hava gereksinimi her geçen gün artmaktadır. Sanayinin gelişmesi, yüksek yapıların inşa edilmesi ve insanların toplu olarak bulunduğu mekanları artması sebebiyle havalandırmanın önemi ve gerekliliği ön plana çıkmaktadır. Bu kapalı alanlarda kalabalık insan topluluklarından kaynaklanan ya da endüstriyel ortamlarda oluşan kirli havanın sürekli yenilenmesi ve tazelenmesi gerekmektedir.

Doğal havalandırma yöntemlerinin yetersiz kalması ya da mekan içi ısının sabit tutularak havalandırmanın yapılmak istenmesi nedeni ile  mekanik havalandırma sistemleri kullanılır. Bu sistemlerde taze hava ve egzoz sistemlerinden yararlanılır. Havalandırma sistemini harekete geçiren enerji kaynağı baz alındığında doğal-mekanik havalandırma ve mekanik havalandırmadan yararlanılır.

Havalandırma sistemleri kapalı alanlarda kurulur ve dışarıdan bağımsız bir değerde ve kalitede iç hava oluşmasını sağlar. Böylece sıcak ya da soğuk havadan etkilenmeden temiz havanın içeriye nüfus etmesi sağlanırken, egzoz sisteminde içeride bulunan kirli havayla birlikte istenilen ısının kaybedilmesi engellenebilmektedir.

Endüstriyel ortamlarda havalandırma sistemlerinde dikkat edilen unsurlar

Havanın temizliği, sıcaklığı ve hızıdır. Bu değerlere göre havalandırma ihtiyacı belirlenerek, gerekli cihaz ve sistemler tespit edilir. Bu tespit sırasında içeride oluşan karbondioksit gazı, ısı, su buharı, nem ve endüstriyel ortamlarda oluşan ve havaya karışan zararlı maddeler dikkate alınır. Verimli bir ortamın sağlanabilmesi için havanın içerisinde bulunan bu etmenlerin temizlenmesi gerekmektedir. Ortamın uygun havalandırmaya sahip olup olmadığını anlayabilmek için; taze hava girişinin sağlıklı bir şekilde yapıldığından, bu havanın dağıtımının ihtiyaca cevap verebilecek şekilde dağıtıldığından, hava akımlarının rahatsızlık verecek cereyanlara sebep olmadığından emin olunmalıdır.

Endüstriyel alanlarda verimin sağlanabilmesi ve havalandırma ihtiyacının giderilmesi için, işletme ve atölyelerde endüstriyel havalandırma sistemi kurulumlarına önem verilmelidir.

Kaynak: milliyet.com.tr

Uygulamanıza özel çözümler hakkında daha detaylı bilgi almak ve teklif isteminiz için satış temsilcilerimize ulaşabilirsiniz..

Endüstriyel Hava
Filtrasyon Sistemleri