Endüstriyel Havalandırma Sistemlerinde Hatalı Tasarıma Neden Olabilecek 6 Madde

Endüstriyel havalandırma; gerekli oksijen miktarını sağlamak, havadaki zehirli maddelerin tehlike sınırına ulaşmamasını denetlemek, istenmeyen kokuları uzaklaştırılmak, sıcaklık ve nemi kontrol etmek ve işyeri havasına girmeden önce, istenmeyen kirleticilerin kaynağında yakalanmasını sağlamak amacı ile yapılmaktadır.

1- Yetersiz Bakım: Havalandırma sistemlerinin bakımları eksik yapıldığında hava akımı gerçekleşmemektedir. Sistemin performansında düşüşler gözlenmektedir.

2- Havalandırma Kanallarında Aşırı Toz Birikimi: Havalandırma kanalında biriken toz kanalda tıkanmaya yol açacağı için bakımının yapılması gerekmektedir. Bakım yapılmadığı zaman kanal iptal olabilmektedir.

3- Yetersiz Hava Akımı Hızı: Hava akım hızının yetersiz olması havalandırma sistemini de yetersiz kılmaktadır.

4- Hava Toplayıcıda Bozukluk: Hava toplayıcıda bozukluk çalışanların tozlara karşı korunmasına olanak sağlamadığı için insan sağlığını tehdit eden önemli unsurlardan birisidir. Hava toplayıcısındaki bozukluk hava akım hızında da yetersizlik meydana getirmektedir.

5- Yetersiz Taze Hava Beslemesi: Endüstriyel havalandırmanın en önemli unsurlarından birisi taze hava kaynağıdır. Binada negatif basınç etkisinin olmaması için dışarıya gönderilen egzoz havanın yerine taze hava beslemesi gerekmektedir.

6- Havalandırma Sisteminde Yapılan Değişiklikler: Uzman olmayan kişilerin yaptığı değişiklikler sistemde hatalara yol açmaktadır.