Kaynak Dumanı Yönetiminde Dört Aşamalı Yaklaşım

Uygun kaynak dumanı yöntemi sadece ahlaki ve yasal bir zorunluluk değildir. Güvenli ve rahat çalışma ortamı aynı zamanda üretkenliği ve kaliteyi artırır, böylelikle şirketin rekabet avantajına katkıda bulunur.

Tesisinizdeki duman yönetimi için her aşama düşünülmelidir. Sırayla uygulanması gereken işlemler şu şekildedir;

1. İkame:

İşletmenin, kaynak sırasında yapılan işlemlerini gözden geçirin. Kullandığınız malzemelerin bir kısmını değiştirerek duman üretimini azaltmak mümkün olabilir. Örneğin mevcut koruyucu gazını daha temiz bir alternatif ile değiştirmeniz mümkün olabilir.

2. İzolasyon:

Eğer ikame yeterli değilse, bu işlem dumanın oluştuğu an itibariyle çekilmesini sağlayabilir. Bunu vakumla çıkarma yöntemlerini kullanarak veya kaynak bölgeleri üzerinde kurulmuş davlumbazlar vasıtasıyla yapabilirsiniz. Duman çekme sistemleri değişik vakum yoğunlukları ve hava hacmi deplasman yetenekleri ile çeşitli şekil ve boyutlarda üretilmektedir.

3. Havalandırma:

Yer değiştirme ve izolasyon mümkün değilse, tesisinizde iyi hava akışı sağlanması, dumanı azaltmanın etkili bir yoludur.

4.Güvenli Çalışma Uygulamaları:

Tesis içerisinde dumana maruz kalma; güvenlik önlemlerini geliştirerek, daha iyi bir oda temizleme yöntemi kullanarak, gelişmiş kişisel koruyucu ekipmanlardan yararlanarak ve hatta vücut konumlandırmasının düzgün olmasını sağlayarak azaltılabilir. Örneğin, toz maskeleri, yarı maskeler ve hava solüsyonları solunum koruması, çalışanların dumana maruz kalmasını önler. Bununla birlikte, bu solunum aygıtlarının tam olarak etkili olması için, bakımları iyi yapılmalı, temiz filtreleri olmalıdır. Ayrıca, bu ekipman OSHA güvenlik standartlarına uyumlu olduğundan emin olmak için test edilmelidir. Daha iyi ekipman kullanımı ile daha iyi oda temizliği uygulamaları birleştirildiğinde, tesisteki dumanın maruz kalma oranını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

‘Weld Fume Management in Your Shop’ / Welding Journal