Kaynak İşlerinde Kullanılan Kişisel Koruyucu Donanımlar

Toz Maskesi: Toz maskesi, kömür, tahıl, demir, kireç ve tekstil tozlarına karşı kullanılmaktadır. Kullanım süresi, yoğun tozlu ortamlarda sürekli çalışıldığında en fazla bir gündür.

Gaz ve Toz Filtreleri: Gaz ve toz filtreleri, solunum yollarını koruyucu özelliği sayesinde işçinin temiz hava solunmasına yardım etmektedir.

Göz ve Yüz Koruyucuları: Bu koruyucular gözleri ve yüzü; küçük parçalar ve tozdan, talaş ve fırlayan büyük parçalar veya kıvılcımlardan, sağlığa zararlı ışınlardan, yüksek ısılı püskürtme maddelerinden, kimyasal sıçramalardan, erimiş metallerden, zehirli gazlardan korumak için kullanılmaktadır.

Acil Vücut Duşları ve Göz Yıkama Çeşmeleri: Acil vücut duşları ve göz yıkama çeşmeleri, laboratuar çalışmalarında göze ve vücuda sıçrayan asit ve alkalilerden temizlenmek için kullanılan acil yardım malzemesidir.

Atölye Gözlüğü: Atölye gözlüğü; kesme, zımba, perçin, raspa, kuru taşlama, pik, büyük metallere ve kıvılcımlara karşı gözü korumak için tüm sanayi dallarında kullanılmaktadır.

Toz Gözlüğü: Toz gözlüğü, kırılmaz camlı bir gözlüktür. Camda buğulanma yapmasını önlemek amacıyla üretilmektedir. Taş ve mermer kırıcılarda, taş ve çakıl kırma makinelerinde kullanılmaktadır.

Gaz ve Duman Gözlüğü: Gaz ve duman gözlüğü, gaz ve zehirli dumanlara karşı gözü korumak için üretilen gözlük türüdür.

Tam Koruma Gözlüğü: Tam koruma gözlüğü, toza, aside, alkalilere ve çapaklara karşı gözü korumak için kullanılmaktadır. Genellikle asit ve çözeltilerin doldurulmasında, boşaltılmasında ve nakliyesinde tercih edilmektedir.

Gaz Kaynağı Gözlüğü: Gaz kaynağı gözlüğü, gözleri ısı ve ışından korunmak için kullanılmaktadır.

Lehimci Gözlüğü: Lehimci gözlüğünün camı lehim ışınlarına karşı koruyucu yeşil renklidir. Genellikle lehim işlerinde, optik kesme işlerinde kullanılmaktadır.

Şeffaf Yüz Siperi: Şeffaf yüz siperi, kimyasal ve metal sıçramaları ile kıvılcımlara karşı yüzü ve gözleri korumak için kullanılmaktadır. Yapılacak işi hem iyi görmeyi sağlamak hem de darbelere karşı yüzü korumak için tercih edilmektedir.

Isı Siperi: Yüzü ısıya karşı korumak amacıyla üretilen ısı siperi, demir-çelik sanayinde yüksek fırınlarda, haddehaneler ve tav fırınlarında kullanılmaktadır.

Kaynakçı Yüz Siperi: Kaynakçı yüz siperi, elektrik kaynağı ışınlarına ve ısıya karşı yüzü ve gözü korumak için kullanılmaktadır.

Dökümcü Yüz Siperi: Döküm yüz siperi, döküm işlerinde ışınlara ve sıcağa karşı yüzü ve gözü korumak için kullanılmaktadır.

Kaynakçı Eldiveni: Kaynakçı eldiveni, kaynakçının, kaynak ışınlarına karşı ellerini korumada kullanılır. Eldivenlerin avuç içi, mekanik etkilere karşı deri takviyelidir.

İş Ayakkabıları: İş ayakkabıları, ağır ve yuvarlanabilen malzemenin kaldırılıp taşındığı işlerde, çivi batmalarına, erimiş metal sıçramalarına karşı emniyet ayakkabılarıdır.

Kolluklar: Kolluklar, ateşe, suya, ışına, yakıcı ve aşındırıcı sıvıların sıçramasına karşı, cam kesme işlerinde kolda meydana gelecek kesiklere karşı kullanılmaktadır.

Koruyucu Elbiseler: Koruyucu elbiseler, çalışanları sıcaklık değişimlerine karşı korumak amacıyla üretilmektedir.

İlgili yazılar : Kaynak Verimine etki eden 6 önemli faktör