Toz Altı Kaynak Yöntemi ve Avantajları

Tozaltı kaynak yöntemi, güvenilir ve iyi görünümlü kaynak dikişi elde etmeyi sağlayan bir kaynak yöntemidir. Aynı zamanda bu yöntem, malzeme ve işçilik yönetimi için ekonomik bir yöntemdir. Tozaltı kaynak yönteminde kaynak parametreleri (kaynak akımı, ark voltajı, tel ilerleme hızı, kaynak hızı), iyi seçildiği takdirde hatasız ve çok güzel görünümlü dikişler elde edilir.
Tozaltı kaynak yönetiminde de ark, otomatik olarak kaynak yerine sürülen çıplak elektrot ile iş parçası arasında meydana gelir ve ayrı bir kanaldan kaynak yerine dökülen toz yığını altında işlevine devam eder. Kaynak arkının toz yığını altında teşekkül etmesinden dolayı bu yönteme toz altı kaynak yöntemi denmiştir. Toz altı kaynak yönteminin birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

– Yüksek kaynak hızı, kaynak parametreleri uygun seçildiğinde; hatasız ve güzel görünümlü kaynak dikişleri elde edilir.
– Kaynak arkı, kaynak tozu tarafından örtüldüğünden ark ışınlarından korunmak için maske kullanmaya gerek yoktur.
– Kaynak esnasında zararlı metal tozları ve duman çıkarmaz.
– Sıçrama kaybı yoktur.
– Koçan atmadan ileri gelen kaynak malzemesi zayiatı yoktur.
– Derine işleme kabiliyeti iyi olduğu için daha dar ve daha derin kaynak ağızlarında kaynak yapılabilir. Bu özellik, daha az işçilik ve daha az kaynak malzemesi kullanımı anlamına gelmektedir.
– Gerekli toz tutma önlemleri alındığında tek taraflı kaynakta kaynak ağzı açmadan 16 mm kalınlığa kadar, iki taraflı kaynakta ise 30 mm. kalınlığa kadar kaynak yapabilme imkânı sağlar.
– Kaynak tozu, kaynak dikişinin özelliklerini etkileyecek şekilde alaşımlandırılabilir. Böylece ucuz ve alaşımsız bir elektrotla alaşımlı bir toz kullanarak istenen özellikte daha ekonomik kaynak dikişleri elde edilebilir.
– Yarı otomatik, tam otomatik uygulamalara uygun olduğu gibi istenirse elle uygulama imkânı da vardır.
–  Küçük bir değişiklikle gazaltı kaynağına dönüştürülebilir.