KAYNAK DUMANI

kaynak dumanı emiş sistemleri uygulama örneğiDumanın kaynaklandığı noktadan emiş yapmak en verimli ve doğru çözümdür. Kaynak dumanını yakalamada ve emmede en doğru yöntemin kaynağından yapılan emiş olduğu kanıtlanmıştır. Bu sayede kaynakçının teneffüs yollarına ulaşmadan tüm duman ve partiküller emilmiş olur. Kaynak dumanını doğru ve verimli biçimde kaynağından emmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur;
  • Duman emme davlumbazını ve duman emme cihazını doğru konumlandırmak en önemli kuraldır.
  • Duman emme davlumbazını kaynak yapılan bölgeden maksimum 35 cm uzaklıkta ve kaynakçının karşısında konumlandırmak gerekmektedir.
Akrobat Kollar

Akrobat Kollar

Kaynak dumanını yakalamak ve ortamdan uzaklaştırmak için tercih edilen en yaygın çözüm akrobat emici kollar kullanmaktır. FRESHWELD marka akrobat kollar 2 metre uzunluktan başlayarak 10 metre uzunluğa kadar üretilebilir. Kollarımız mobil ünitelerimize entegre edildiği gibi aynı zamanda farklı çözüm arayanlar için duvar tipinde üretilebilmektedir.

yüksek vakum torçtan duman emme

Torçtan Duman Emme

Torçlar MIG/MAG kaynağı için üretim yapan kaynak makinaları üreticileri tarafından standart ürün olarak üretilmektedir. Ancak en büyük dezavantajı kaynak torcuna yapmış olduğu ilave ağırlıktır. Bu ağırlık nedeniyle bir çok sektörde duman emmeli torçlar tercih edilmemektedir. Duman emmeli torçlar çaplarının küçük olması sebebiyle yüksek vakumlu emiş sistemleri ile çalışmaktadır.

Novus Kule Merkezi Filtre Sistemi

Filtre Kuleleri ile Ortam Filtrasyonu

Büyük boyutlu parçalar üreten firmaların kaynak uygulaması esnasında oluşan dumanı emdirmek için akrobat kol ile duman emme yöntemler kullanmaları mümkün değildir. Çünkü kaynakçı devamlı farklı noktalarda kaynak yapmak için hareket halindedir. Hareket halinde olan kaynakçı akrobat kolu konumlandıramaz. Böyle durumlarda büyük kaynak holleri için tasarlanan akıllı filtre kulelerinin kullanılması önerilir. Filtre kuleleri çalışma alanına devamlı temiz hava basmak suretiyle kirli havayı hızlı bir biçimde temizler ve güvenli bir çalışma ortamı sağlar.

Kaynak Masaları

Alttan Emişli Masalar

Küçük parçaların kaynak uygulamaları esnasında alttan emişli masalar kullanılabilir. 3 tarafı 40 veya 65 cm yüksekliğinde siper ile kapatılarak etkin bir performans elde edilmesi sağlanır.

Merkezi Filtre Sistemleri

Merkezi Filtre Sistemleri

İşletmeler tarafından lokal / mobil filtre ünitelerinin tercih edilmediği durumlarda istasyonları gruplandırarak uygun emiş aparatları tasarlanır ve hepsi merkezi bir filtre sistemine bağlanmak üzere havalandırma kanalları ile toplanır.

Kaynakçı Koruma Perdesi

Kaynakçı Koruma Sistemleri

Kaynak dumanı emişinde esas amaç öncelikle kaynakçıyı kaynak dumanından korumaktır. Bu amaca ulaşıldığında aynı zamanda çalışma ortamı da güvenli hale gelmiş olur.

Kaynak dumanı emişinde yapılan en büyük yanlış “KLASİK DAVLUMBAZ” kullanımıdır.

Kaynakçının üstünde duracak şekilde tasarlanmış olan mutfak davlumbazı vb. emiş aparatları İSG ve çevre mevzuatlarınca kullanılamaz. Kaynakçının teneffüs yollarından geçen duman akciğerlerine ulaşır ve kanserojendir. Dolayısıyla endüstriyel mutfaklarda kullanılan davlumbazlar kaynak dumanı için kullanılamaz.


Mevzuat için tıklayınız : İŞÇİ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KANUNU

Kaynak dumanı emme, filtreleme ve iş sağlığı ve güvenliği ürünleri

FRESHWELD kaynak dumanı emme sistemleri ve emme üniteleri en yüksek güvenilirlik ve kaliteyi temsil eder. Kaynak sırasında oluşan dumanın emilmesi ve filtre edilmesi sadece işyerinde temiz hava sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çalışanların daha sağlıklı ve daha memnun olmalarını sağlar. FRESHWELD, mobil emiş sistemlerinden ve akıllı filtre ünitelerinden etkili oda havalandırmasına ve metal işleme endüstrisi için özel olarak tasarlanmış filtreleme ve emme çözümlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi ile 11 yılı aşkın süredir işyerlerinde en iyi güvenlik ve çalışan sağlığı konusunda koruma sağlamaktadır.

İster bir veya daha fazla iş yeri için, mobil kaynak dumanı emme ünitesi veya sabit kullan at filtreli emme üniteleri veya yüksek vakumlu kaynak torcundan emme sistemleri olarak filtreleme çözümleri olsun, isterse merkezi sistem çözümleri olarak Kule Tipi filtreleme sistemleriyle Merkezi filtre ve duman emme sistemleri çözümleriniz için Ar-Ge süreçlerinden başlayarak Analiz ve Projelendirmeyle ihtiyaçlarına özel çözümler için .

FRESHWELD her durumda fabrikanız ve/veya imalathanenize özel en doğru çözümlere sahiptir.

Satış temsilcilerimize not bırakın sizi arayalım.

İlişkili Ürünler : Kaynak Dumanı Emiş Sistemleri