Genel Hava Temizleme Yöntemi

Genel Hava Temizleme Yöntemi

Genel Hava Temizleme

Genel hava temizleme yöntemi, üretilen kirletici maddenin miktarının üstesinden gelmek için bir saat içinde yeterli hava değişimi sağlamalıdır. Yapılan kaynak türüne bağlı olarak, istenen düzeydeki kirleticilerin uzaklaştırılmasını sağlamak için saatte 10 ila 25 veya daha fazla hava değişimi gerekebilir. Bu yöntemin kaynak yakalama yöntemleri üzerindeki avantajları, kaynak tozu emiş kolları, kanal sistemine ve gaz korumalı ve kaynak bütünlüğüne ilişkin etkinin ortadan kaldırılmasını içermektedir.

Fakat diğer taraftan daha fazla miktarda hava hareketi ve hava temizleyicisi gerekir ve bu yöntem kirleticiyi doğrudan kaynakçıların solunum alanından uzaklaştırmaz.

Hava Geçirmez Özellikteki Havalandırma Filtreleri Kullanılarak Geliştirilmiş Genel Havalandırma Yöntemler

Genel hava temizleme yönteminde filtreleme, moleküler filtrasyon da dahil olmak üzere çok aşamalı olmalıdır, parçacık filtrasyonunun son aşaması, 0.4 mikronluk bir ortalama parçacık boyutuna hitap eden bir MERV 15 filtresi olmalıdır. Genel Hava Temizleme Metodu normalde tavandan asılmış veya yan duvarlara monte edilen ve hava hareketinin “pist” şeklinde düzenlenmiş hava temizleyicilerini kullanır. (Bkz. Şekil 1)

Genel Havalandırma Pist Yapısı
Genel Havalandırma Pist Yapısı (Şekil 1)

Bu yöntem, atıkları yükselirken yakalamakta ve bitişik bir temizleyiciye püskürterek parçacık ve molekül kirleticilerinin düzgün bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Başka bir yöntem, çalıştıkları sırada dumanı yakalamak için doğrudan kaynak alanının üzerine sabit bir tutucu başlığı yerleştirmeyi içerir.

Kaynak Tozunun Hava Temizleme Metodu

Daha önce de belirtildiği gibi kaynak dumanlarının kaynağından tutulması en iyi temizleme yöntemidir. Bir yakalama davlumbazının, kaynak alanı üzerine asılı olan esnek bir boruya bağlanması, dumanın doğrudan tutulmasına izin verir. Bu kanalı hava temizleme ekipmanına (sabit ya da hareketli) takmak, kirleticilerin uzaklaştırılmasına ve bu havanın devir daimine izin verir. Alttan tutucu veya yandan tutucu kaynak masaları, aynı zamanda daha az hareket kabiliyeti olan dumanların doğrudan çıkarılmasını sağlar.

Mekanik Filtre Sökücü Ekipmanlar

Mekanik filtreleme sökme ekipmanı, parçacıklardaki yüksek verimlilikleri nedeniyle partiküllü kirleticileri kabul edilebilir seviyelere çıkaran elyaf ve / veya kumaş filtreleri ile tanımlanabilir. Aşamalı filtrasyon,bir sistemde her biri daha önceki filtrelere göre daha yüksek bir verimliliğe sahip birkaç filtrenin kullanımını açıklar. Bu, daha büyük parçacıkların daha düşük fiyatlı filtrelerle çıkarılmasını ve böylelikle en yüksek verimlilikle bu filtrelere daha uzun ömür sağlanmasına yardımcı olur. Tek geçiş aşamalı filtreleme, ateşi önlemek için genellikle kıvılcım önleyici deflektörlerini kullanır. Birinci aşamalı atılabilir filtre, en büyük partikülleri çıkarmak için minimum MERV 6 olmalıdır.

Elektrostatik Presipitatör

Bu filtreleme aygıtı, ortamdaki havayı sirküle etmek ve havayı temizlemek için çok aşamalı bir yöntem kullanır. Elektrostatik çökeltme, içeri giren parçacıklara bir yük kazandıran yüksek derecede yüklü bir hava koronası oluşturan bir iyonize edici bölümün kullanımını ve partikülün pozitif / negatif çekim yoluyla yakalanmasını sağlayan karşı yüklü plakaları olan bir kollektör bölümünü tanımlar. Filtrasyonun ara kademeleri, krom, nikel veya diğer düzenlenmiş bileşikler içeren spesifik metallerin kaynağı olmadıkça MERV 15 filtrelerini kullanmalıdır. Bu örneklerde, bir HEPA filtrenin kullanılması son bir filtreleme yöntemi olabilir.

Moleküler Filtrasyon

Kaynak işlemi ile belirlenen spesifik moleküler kirleticileri çıkarmak için aktif karbon gibi moleküler filtrasyon filtreleri dahil edilebilir. Tandard aktif karbon filtreleri sık olarak tercih edilir, ancak spesifik moleküler kontaminantları gidermek için işlenmiş bir karbon veya diğer özel ortamların kullanılması gerekebilir. Bu, kaynak işlemi ile belirlenir.

Makalenin İngilizce versiyonu için lütfen NAFA  internet sitesini ziyaret edin.

Uygulamanıza özel çözümler hakkında daha detaylı bilgi almak ve teklif isteminiz için satış temsilcilerimize ulaşabilirsiniz..

Endüstriyel Hava
Filtrasyon Sistemleri