Aktif Karbon Filtre Özellikleri

Aktif Karbon Filtre Özellikleri

Aktif Karbon Filtre Granül
Aktif Karbon Filtre Granül

Hemen hemen tüm sektörlerde kullanılmaya başlanan Aktif Karbon maddesi Sanayide ve Üretim tezgahlarında, Duman Emme Sistemleri ve Endüstriyel Merkezi Filtreler için de önemli bir yere sahiptir. Üretim alanlarında açığa çıkan zehirli gazla ve hammadde kokularının filtrelenmesi berteraf edilmesinden daha önemlidir.

Aktif Karbon Filtre Nedir?

Ticari olarak aktif karbonlar, odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen karbonların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktive edilmesiyle elde edilirler. Karbon bazlı malzeme, kontrollü bir atmosfer ve sıcaklık altında bir fırında fiziksel modifikasyon ve termal ayrışma yoluyla aktif karbona dönüştürülür.

Aktif Karbon Filtresi Kokuyu ve Gazları Engeller mi?

Aktifleştirilmiş karbonun 100 kat arttırılan yüzey alanı (1200 m²/gr) ve yüksek absorbsiyon özelliği sayesinde bu kirleticilerden kaynaklanan gaz, renk, tat ve kokuları absorbe edebilme özelliğinin yanı sıra bir çok zehirli maddeyi de filtreleyerek absorbe edebilmesidir.

Özellikle kaynak dumanında veya çeşitli kimyasalların buharını tutmada verimlidir.

M3-2100-Aktif-Karbon-Filtreli-Duman-Emme
M3/2100 Aktif Karbon Filtreli Duman Emme Ünitesi

Paslanmaz çelik, alüminyum gibi metallerin kaynak uygulaması esnasında yoğun metal kokusu hissedilir. Bu kokuyu polyester, selülozik veya cam elyaf medyasına sahip filtreler ile tutmak mümkün değildir. Bu metal kokusunu ancak aktif karbon granül filtreler ile tutabilir ve istenen değerlerde filtre edilebilir.

Aktif Karbonun Absorbe Ettigi Maddeler.pdfAynı zamanda nikel ve krom oranı %30’dan fazla olan yüksek alaşımlı metallerin kaynak dumanı filtrasyonunda da yüksek verimlilik elde edilmesini sağlar. Kimyasal uygulamalar neticesinde açığa çıkan zararlı buharları da PDF tabloda incelebileceğiniz  verimlilikler dahilinde tutar.

Aktif Karbon Filtresinin Ömrü

Kullanıldığı yere göre değişkenlik gösteren Aktif Karbon Filtresinin ömrü sanayi sektöründe ve duman emiş sistemlerinde kullanıldığı sürece uzun ömürlüdür. Karbon maddesinin ömrü hesaplanabilmektedir fakat her sistem ve kullanım alanı için aynı değeri almak mümkün değildir. Tavsiye edilen değiştirme süresi 1 yıldır.

FRESHWELD Duman Emiş ve Filtreleme Sistemleri Bakım ve Modernizasyon hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için tıklayınız: https://www.freshweld.com.tr/bakim-ve-modernizasyon/

Aktif karbon granüllerin alanı : 1 çorba kaşığı granül aktif karbon = 1 futbol sahası büyüklüğündedir. Dolayısıyla kullanım ömürleri uzundur.

Uygulamanıza özel çözümler hakkında daha detaylı bilgi almak ve teklif isteminiz için satış temsilcilerimize ulaşabilirsiniz..

Aktif Karbon
Filtreli Ürünlerimiz