NAFA Hava Temizleme Metotları

NAFA Hava Temizleme Metotları

Hava Temizleme Metotları

Kaynak işlemleri için hava temizleme metotları, genellikle tahliye sistemleri veya genel hava temizleme yöntemiyle sağlanabilir ve her biri kaynak tozu yakalama işlemine dahil olabilir veya olmayabilir.

Kaynak Duman ve Tozu Yakalama

Duman Emiş sistemleriyle kaynak tozu yakalama yöntemi genel olarak, üretim noktasında havadaki atıkları çektiği ve operatörün nefes alanından daha hızlı bir şekilde uzaklaştırdığı için en iyi nakil yöntemlerinden biridir.

Mobil, sabit  ya da taşınabilir kaynak dumanı  emiş sistemleri aşağıdaki temel öğelerden oluşabilir;

  • Duman Emiş Davlumbazı,
  • Duman kanal sistemi,
  • Hava filtresi (filtreleme ünitesi),
  • Fan (güçlü hava emiş gücü için) ve
  • Tahliye kanalları.

Bu elemanlar her uygulama için özel olarak tasarlanmış olmalıdır, ancak ayırma başlığı ile duman oluşturma noktası arasındaki mesafe genellikle ayırma başlığının kanal çapının 1 katından fazla olmamalıdır. 

Freshweld Welding Technical Document01

Önerilen NAFA Hava Temizleme Metotları

Duman Tahliye Sistem Metodu

Tahliye sistemleri, kaynak dumanı ve moleküler kirletici maddeleri içeren bir havanın doğrudan bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmasını içerir.

Bu yöntem, görünüşte ucuz olmasına rağmen ortamdaki temiz çevreyi kirletebilir ve devlet düzenlemelerini ihlal edebilir, havadaki dengeyi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle binada ve ortak alanlarda ek iklimlendirme(ısıtma- soğutma) sistemleri ihtiyacı yaratabilir.

Bu ihtiyaç, bu metodun genel hava temizleme ve kaynağında yok etme yöntemlerinin daha pahalı olmasına neden olabilir.

Duman tahliye sistemleri, havayı kaynak uygulama alanından tesis dışına doğru çeken büyük bir emiş fanı sayesinde dumanı yukarı çekecek şekilde tasarlanmıştır. Bir kabin veya gölgelik, özel olarak tasarlanmış bir kaynak masası veya tahliye de barındırabilir, bu sayede kirli havayı çeker. Özel olarak tasarlanmış emişli kaynak tozu yakalama hortumu, kaynak uygulamasından çıkan gaz ve dumanı çeken bir noktada konumlandırılır.   

Freshweld Welding Technical Document02

Dolaşan Egzoz Havası

Bir kaynak işleminden çıkan zararlı duman havası, bir çalışma alanına aşağıdaki koşullar altında tekrar dolaşıma sokulabilir:

  1. Hava sirkülasyonunda kullanılacak havanın, düzenleyici otoritenin veya yasal düzenleme yetkisine sahip kurumların belirlediği sınırlara uygun olması durumunda.
  2. Egzoz havası, son derece verimli bir filtre MERV 16 (MIL Std.’a göre HEPA Filtrelerinin verimi %99.97 olarak ölçülmektedir.) geçirilerek temizlenmesi sonrasında.
  3. Moleküler filtrasyonla alınamayan gazlar kabul edilebilir seviyeyi aşmaması durumunda.

Kaynak: NAFA

Referans aldığımız bu yazı için NAFA  internet sitesini ziyaret edin.

Uygulamanıza özel çözümler hakkında daha detaylı bilgi almak ve teklif isteminiz için satış temsilcilerimize ulaşabilirsiniz..

Duman Emme
Filtrasyon Sistemleri