Yeni Mezun Kalifiye Kaynakçılar Aranıyor!

Yeni Mezun Kalifiye Kaynakçılar Aranıyor!

Kaynakçı Eğitimleri Kalifye Kaynakçılar Aranıyor

Altın Çağın Kaynakçıları Emekli Olunca, Kaynakçı Eğitimleri ve Kalifiye Kaynakçılara Rağbet Arttı…

Plainfield’te yaşayan Ryan Kocka, yerel bir ticaret okulunda hurda metal imalatı yapmaktan hoşlanıyor; çünkü bu bilgi gelişimi, ileride ona yüksek rağbet gören bu sanayi için yeterli olanakları sağlamış olacak. Kocka, kaçınılmaz gelişime açık olan hurda imalat çağında kendine bir yer konumlandırmak için gerekli olan adımları çoktan atmış görünüyor.

Romeoville’deki Illinois Kaynak Okulu’nda, 20 yaşında bir öğrenci, liseden mezun olduğu sırada bu bölüme hiç ilgi duymadığını ancak daha sonra kendisini ve etrafındakileri şaşırtmaktan hiç çekinemeden Joliet Junior College’da bir dönem kaynakçı eğitimleri aldığını açıkladı.

Joliet Junior College’ında bir kaynak profesörü olan Greg Foster ise, yüksek kaynak talebinin öncelikli olarak oluşmasının sebebini mesleki yıpranmadan dolayı olduğunu söyledi. Bunun sebebi Foster’a göre, kaynakçıların ortalama yaşı Amerika’da yaklaşık 60 olduğunu belirtti ve ardından şu açıklamalarda bulundu; son beş yıldır, bu işleri, uzun yıllardan beri bırakmayan Amerika’da “baby bloomers” olarak adlandırılan “altın çağın” emektarlarının artık emekliye ayrılıyor olmasıydı. Bu durum sektörde kalifiye işçilere bir boşluk doğurdu.

Grundy Ekonomik Kalkınma Konseyi’nin İcra Kurulu üyesi Nancy Ammer ise kaynak sektöründeki bu durumu şu şekilde açıklıyor, “Kaynak, son beş yılda rağbet gören birkaç önemli imalat işlerinden sadece bir tanesiydi.” dedi. Ve Ammer sözlerine şu şekilde devam etti, “Son yıllarda yeniden dirilen birçok şey var. Kaliteli iş ve yeteneklere sahip birçok insan emeklilik yaşına giriyor, dolayısıyla bu sebeple eğitim camiasına gözler dikilmiş durumda ve eğitim camiası da açık duyulan bu kaynakçı eğitimleri alanın cevaplanmasına olanak sağlıyor.’’ dedi.

Peki Yeni Mezun Kaynakçılar İçin Kazanılan Fırsatlar Neler?

Ammer’in öne sürdüğü kaynak program eğitim kurumlarından biri, Grundy Area Vocational Center’dı. Meslek merkezindeki lise öğretmenlerinden Jim Cebulski, öğrencilere kaynak eğitimleri öğrettiğini ve öğrencilerin sendika ticaretine girmesine yardımcı olduğunu söyledi. Sıkıntı yaklaşık beş yıldır var. Kaynakçılar için ihtiyaç doğrultusunda çalan telefonların, son iki yılda %200 ila %300’den daha fazla arttığının altını çizdi. Cebulski, bu durum neticesinde son kaynak mezunlarının temel kaynak işleri bulma konusunda zorlanmadığını söyledi. İşverenler onları liseden mezun olduklarında keşfetmek istiyorlar, çünkü onlar taze, serin, istekli ve heyecanlı görünüyor dedi.

Merkezi Hava Temizleme
Filtreleme Sistemleri