Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir ve ISG Açısından Nasıl Değerlendirilmeli?

Endüstri 4.0 Endüstri Devrimi Otomasyon Iot

Endüstri 4.0, “4. Endüstri Devrimi” ya da “4. Sanayi Devrimi” terimi ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanıldı. Ekim 2012 yılında ise Robert Bosch GmbH ve Henning Kagermann çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları 4. Sanayi Devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükümeti’ne sundu. 8 Nisan 2013 tarihinde yine Hannover Fuarı’nda çalışma grubu Endüstri 4.0 raporunu duyurdu.

Endüstri 4.0’ın Amacı Nedir?

Endüstri 4.0 temel olarak bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

Yeni Nesil Yazılım ve Donanım

Ana bileşenlerinden ilki; “Yeni Nesil Yazılım ve Donanım“, yani bugünün klasik donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedefidir.

Cihaz Tabanlı İnternet – IoT

İkinci bileşen ise; “Cihaz Tabanlı İnternet” (IoT – Internet of Things), yeryüzündeki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanıldığı, her türlü araç gerece entegre edilmiş, sensör ve işleticilerle donanmış, internet bağlantılı akıllı elektronik sistemlerdir.

Bu sisteme kısaca “Siber-Fiziksel Sistemler” de diyebiliriz. Üretim sürecinde fabrikalardaki makinelerde siber-fiziksel sistemlerin kullanılması demek insanlardan neredeyse bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ve optimize ederek üretim yapabilecek ‘akıllı fabrikalar‘ demektir.

Eğer Endüstri4.0 stratejisi gerçekleşirse üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalacak, üretim miktarı ve kalitesi artacaktır. Buna bağlı olarak sektörel ekipmanlar yeniden şekillenerek, insan faktörlü sanayi tesislerindeki insan odaklı iyileştirmeler de aratarak daha verimli çalışma ortamları yaratılacaktır.

Endüstri 4.0. ve Çevresel Etkileri

Endüstri 4.0, dijital teknolojilerin üretim ve üretim süreçlerine entegrasyonu ile karakterize edilen dördüncü sanayi devrimidir. Bu, işletmelere artan verimlilik ve üretkenlik gibi birçok fayda sağlarken, önemli çevresel etkileri de oldu.

Endüstri 4.0’ın en dikkat çekici çevresel etkilerinden biri elektronik atıktaki artıştır. Teknolojik cihazların hızlı devri ile birlikte, yüksek oranda eskime ve bertaraf edilmekte, bu da çevre kirliliğine ve kaynakların tükenmesine yol açmaktadır. Ayrıca, veri merkezleri, sunucular ve yapay zeka gibi Endüstri4.0 teknolojilerinin enerji tüketimi, sera gazı emisyonlarının artmasına neden olmuştur.

Ancak Endüstri4.0, çevresel sürdürülebilirlik için de fırsatlar sunuyor. Örneğin, akıllı sensörler ve gerçek zamanlı veri izleme, atık ve emisyonları azaltarak enerji ve kaynak verimliliğini artırabilir. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve döngüsel ekonomi ilkelerinin uygulanması, Endüstri 4.0’ın çevresel etkilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Endüstri 4.0 ile Ortaya Çıkabilecek İSG Sorunları Nelerdir?

FRESHWELD olarak üretim sanayisinin tüm alanlarında İşçi Sağlığı başta olmak üzere çevresel etkilerini bertaraf etmek ve sürdürülebilirlik öncelikli hedefimizdir.

Akıllı Fabrikaların gelişmesiyle İSG standartları da genişletilmiş ve insan faktörünün yanı sıra artık çevre faktörü de dikkate alınarak, sadece fabrika içindeki işçi sağlığının korunmasına ek olarak çevresel faktörler daha da önem taşımıştır. Robotik Teknolojilerinin yaygınlaşması üretim süreçlerinin hızlanması ve üretimin artması anlamına gelse de bu daha yoğun ve daha hızlı bir şekilde hava kirleticilerinin doğaya salınımı anlamı da gelmektedir.

Kaynak Robotlarının çok hızlı bir şekilde devreye alınması ile bu kirleticilerin çevreye salınımı önemli bir sorun haline gelmiştir.

İSG Standartları Akıllı Fabrikalar İçin Geçerli midir?

Her ne kadar İSG’nin açılımı İş Sağlığı ve Güvenliği demekse de maalesef bu kavramı “İşçi Sağlığı ve Güvenliği” diyerek kendi çıkarlarımız için kullanabiliyoruz. Oysa İş Sağlığı kavramı içerisinde çevresel etkilerin korunması da dahildir.

Bahsettiğimiz kriterler dahilinde insan sağlığı sadece üretim tesisi içinde çalışanları değil, doğaya salınan kirleticilerin de bertarafı ile filtrelenmesini  de öngörmektedir.

Bu sebeple Akıllı Fabrikalarda yaygın olarak kullanılan ve Kaynak Robotları ile daha yoğun bir şekilde çevreye yayılan bu mikro partikül kirleticilerin filtrelenmesi de İSG standartları kapsamında değerlendirilerek, çözümleri ve sürdürülebilirliği üzerine çalışmalar yürütülmelidir.

Kaynak Robotlarında Oluşan Kaynak Dumanı Hasarı başlıklı yazımızı okumak için bu linke tıklayabilirsiniz. https://www.freshweld.com.tr/kaynak-robotlarinda-olusan-kaynak-dumani-hasari/

Robotlu Kaynak üretim alanları için özel olarak geliştirilen i8 Robotik Kaynak Davlumbaz çözümleri ile hem robotlarınızın mafsal, elektronik, hem de açığa çıkan kirli havanın ekonomik olarak filtrelenmesine çözüm bulabilirsiniz.

Kaynak: makina.dpu.edu.tr

Endüstri4.0 yatırımlarınıza özel çözümler hakkında daha detaylı bilgi almak ve teklif isteminiz için satış temsilcilerimize ulaşabilirsiniz..

Endüstriyel Hava
Filtrasyon Sistemleri